Mustafa Kemal Atatürk
"Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir."                                                                                        "Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti'nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir."                         "Bir milletin yenileşmesinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir."                                                                                      "Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir."                                                                                      "Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir."                        

Dans Bölümü

Bu makalede video bulunmamaktadır!

Dans Bölümü

  • Beğen (179)
  • Görüntüleme: 1566
  • Tarih: 3 yıl önce
  • Yorumlar: 4

Dans Bölümü

" Dans bölümü esasında Eşli Danslar, Solo Danslar, Toplu Danslar diye üç ana gruba ayrılabilir. Bu ayırma yaklaşımı akademik olmayıp gruplandırma açısından değerlidir."

Dans eğitimi insanların belli bir melodi ve ritme göre yaptıkları hareketler bütününü inceler. Dans, hem kültürel hem de sosyal hayatta önemli bir role sahiptir. Günümüzde dans eğlence amaçlı yapılan bir aktivite olmasına rağmen eski zamanlarda ilkel kabilelerin ritüel şekli buydu. Bir dansı tanımlayan sadece yapılan hareketler değil, o dansın ait olduğu kültürdür.

Dans etmeyi ve dans hareketlerini analiz etmeyi seviyor musunuz? Müzik ve farklı kültürler ile ilgili misiniz? O zaman dansçılık tam size göre! Ancak şu da unutulmamalıdır ki dansçılık vücudunuzu kullanıp fiziksel olarak yorulacağınız bir bölümdür, bu nedenle öğrencinin sadece ritim duygusuna değil sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olması gerekir. Öğrencilerin yaratıcı olması da özellikle koreografi çalışmalarında onları öne çıkaracaktır.


Dans etmenin dışında öğrenciler dansların tarihçelerini de öğrenmek durumundalar. Bu nedenle tarihe ve farklı kültürlere de meraklı olmanızda fayda var...

Mezun olan öğrencilerin çoğu sahne performansı alanında kariyer yapma isteğindeler. Dansçılık ve sahne performansları zor işler olsa da aynı zamanda çok da kazançlıdır. Londra’nın batı yakasındaki dansçılar haftada 700 euroya kadar ücret alabiliyorlar, tabi bu ücret çalıştığınız yere göre değişecektir.


Öte yandan dans eğitimi almış çoğu mezun, kariyerine dans sektöründe eğitmenlik yaparak devam ediyor. Dans akademilerinde ve diğer okullarda pek çok eğitmenlik pozisyonu mevcuttur. Benzer şekilde, Royal Ballet Company ve Northern Dance gibi büyük şirketler de dans eğitimi ve deneyimi olan mezunlara iş vermektedir. Mezunlar, bu şirketlerin pazarlama departmanlarında da çalışabilmektedir.

Üniversitelerde dans eğitimi genelde 3 yıl sürüp öğrenciye pek çok dans ve koreografi tekniği kazandırmaktadır. Bazı üniversiteler, öğrencilerinin dans akademisyenliği yeterlilik derecesi almaları için eğitimlerini bir yıl daha uzatmalarını sağlarlar. Kimi dersler teorik bilgiye dayalı iken diğer dersler de pratiğe dayalı olmaktadır.

Hayatın akışına paralel olan dans, özel sevenlerinin yanı sıra merak ile etkileşim alan bireylerinde tercih edebileceği bir yetidir.


Etiketler
Henüz soru girilmemiş...

Yorumunuz

Lütfen bir yorum yazın.Yorumlar

Bu makaleye ait yorumlar.

1 ay önce    

Beyza Hanım merhaba, Oryantal derslerimiz Pazartesi 19:30-20:45 saatleri arasında yapılmaktadır. Detaylı bilgi için, 05303475244 nolu numaramızdan bize ulaşabilirsiz.

DGSA Yönetim

1 ay önce    

Oryantal Dersi Hakkında Bilgi alabilir miyim

Beyza Güneş

1 yıl önce    

Merhaba Ayşe Hanım, 05303475244 nolu telefona çağrı, arama yada mesaj atmanız halinde size detaylı bilgi iletebiliriz.

DGSA Yönetim

1 yıl önce    

Merhaba 3 yas bale dersleriniz varmi acaba detaylar ve fiyat bilgisi rica edeceğim

Ayse vural