Mustafa Kemal Atatürk
"Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir."                                                                                        "Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti'nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir."                         "Bir milletin yenileşmesinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir."                                                                                      "Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir."                                                                                      "Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir."                        

Bass Gitar Eğitim Programı

Bu makalede video bulunmamaktadır!

Bass Gitar Eğitim Programı

 • Beğen (37)
 • Görüntüleme: 547
 • Tarih: 3 yıl önce
 • Yorumlar: 0

Bass Gitar Eğitim Programı

" Bas Gitar Derslerimiz özel ders şeklinde, hafta sonu veya hafta içi talebe göre programlanmaktadır. Özel dersler ise kendi içerisinde Özel [birebir] ve yarı özel [iki kişi ile] işlenmektedir."

Akademimizde Klasik Gitar, Akustik Gitar, Bas Gitar ve Elektrik Gitar derslerinin yanı sıra talep doğrultusunda Flamenko Gitar derslerinin eğitimi de verilmektedir.

Öğrenci adayımızın, dersini alacağı enstrümana yönelik fiziksel ve uygunluk derecesi önem arz etmektedir. Daha önce eğitim almış ve belli bir derecede olan öğrenci adayımız için seviye tespit sınavı (Solfej, Deşifre ve Enstrüman) yapılmakta ve uygun olan sınıfa dahil edilmektedir.

Eğitim süresi 4 dönemden oluşmakta, her dönem ise 10 aylık süreçte tamamlanmaktadır. Eylül ayı dönem başlangıcı, haziran sonu eğitim döneminin sonudur. Yaz döneminde eğitimine devam etmek isteyen adaylarımız Yaz Dönemi [haziran, temmuz ve ağustos] tüm grup derslerimiz %30 indirimli olduğu gibi, hızlandırılmış bir eğitim programını da içermektedir.

Gitar derslerini kendinizin belirleyeceği mekanda, sizin oluşturacağınız grup ile veya birebir olarak alabilirsiniz. İşyerinizde, evinizde, okulunuzda vs.

 

Eğitim Türü

Sınıf Mevcudu

Haftalık Ders Saat

Gitar [Bass]

Etüt

Solfej-Nota

Toplam

Grup

5 ? 7 kişi

1 gün x 2 saat

1 gün x 75dk

1 gün x 1 saat

4 Gün

Özel

Birebir

1 gün x 50dk

1 gün x 75dk

1 gün x 1 saat

3 Gün

Yarı Özel

2 kişi

3 kişi

4 kişi

1 gün x 1 saat

1 gün x 1.5 saat

1 gün x 2 saat

1 gün x 75dk

1 gün x 1 saat

3 Gün

Not: Bas ve Elektro gitar derslerinin grup eğitimi yoktur. Ancak öğretmen uygun görürse açılabilir. Etüt dersleri, öğrencilerin kendi aralarında çalıştıkları ve  kurumun belirlediği uygun bir zamanda yapılır. Solfej dersleri dönemsel olarak açılır.


Bas Gitar Dersi Kaynakları:

·         Onu, Nezih, 1994: Gitar/Bas Gitar Metodu, stüdyo imge yayınları, İstanbul.

·         Rodriguez Arenas La escuela De La Guiterra Methode Vol.1-2

·         Şanlı, Zafer, 2014: Bas Gitar, Porte Müzik Eğitim yayınları, İstanbul.

·         Topak, Emre, 2016: Elektril Bas (Gitar) Temel, Teknik, Teori, Kurmay basım yayınları, Ankara.

·         Ulusoy, Bora, 2012: Bas Gitar Metodu, bu müzik atölyesi yayını, İstanbul

·         Yeprem, M. Safa, 2006: Flamenko Sanatı ve Gitar, Bemol müzik yayınları, İstanbul


Etiketler
"Bass Gitar Eğitim Programı" ile ilgili sıkça sorulan sorular


" Öğrencilerimizin nitelikli ve uygun ödeme koşullarında eğitimlerini alabilmesine önem veriyoruz. "

Detayları öğrenmek için eğitim danışmanlarımız ile görüşebilir, size ve bütçenize uygun olanını seçebilirsiniz. Kampanya ve paketler tüm bölüm [müzik, dans, kişisel gelişim] ve branşlar için geçerlidir.

İndirim ve Burslar:

-          Öğrenci Bursu

-          Kardeş ve Kuzen ind. %20

-          Veli ind. %30

-          Sokaktan Sanata %40

-          Müzik öğretmeni ve öğrencilerine %50

-          Üniversite öğrencisi ve öğrencilerine %20

-          İkinci Branş ind. %30

-          Yaz Dönemi ind. %30

Paket ve Üyelikler:

-          4-8 ve 12 aylık indirimli paketler.

-          Sınıfını oluştur, okulumuzda veya kendi belirleyeceğiniz mekanda ders al ve kurumsal üyelik indiriminden faydalan.

-          Dönemsel taahhütünüz üzerine 'Enstrüman Hediyesi' bizden.

" Müzik aletleri ve dans kostümü temin ettiğimiz anlaşmalı mağazalarımız vardır. Öğrenci dilerse istediği yerden istediği kalite enstrüman veya kostümü tedarik edebilir. "
Ancak bizim denetimimizden/onayımızdan geçmiş ve garantili olan ürünlerden almak isterse; öğrencinin fiziksel yapısı ve bütçesine uygun en doğru enstrüman veya kostümü piyasa değerinin daha altında temin edebilmekteyiz. Anlaşmalı mağazalar bize özel taksit seçeneği de sunmaktadır. Bu imkanı yalnızca kayıtlı olan öğrencilerimize yapmaktayız. Dışardan gelen müşteri için satış bölümümüz normal ücret [indirimsiz] karşılığında çalışmaktadır. Belli nedenlerden dolayı enstrümanını derse getiremeyen öğrencilerimize çok cüzi rakamlara kiralama yapılmaktadır. Bu alınan kiralama bedeli; enstürmanın tel, tesviye, bakım vs gibi giderlerinde kullanılmaktadır.
" Tecrübe, Sistem, akılcı yaklaşım, planlama, sevgi gibi nice argümanlarla beslenen kurum yapımız ile "
 • 23 senedir İstanbul Kartal'da eğitim veren, akademik ve sistematik ders anlayışını bozmadan çağın gereksinimleri doğrultusunda kendini yenileyen, ilim ve bilimsel gerçeklere önem veren, yenilikçi, öncü, tecrübeli ve köklü bir kurum olduğumuz için...
 • Öğretim kadromuzun üniversal eğitimden geçmiş, kendini sürekli yenileyen ve değiştiren, alanında uzman ve donanımlı olmasından dolayı...
 • Sadece alacağınız dersin içeriğini değil; kültürünü de aktardığımız için...
 • Eğitim program ve müfredatlarımızın Sistematik anlayışta olmasından dolayı. 
 • Sosyalleşmenin yanı sıra sevgi, saygı, disiplin ve ahlaki değerlerimizden ödün vermediğimiz için. 
 • Büyük bir aile olduğumuz için. 
 • Dünü değil geçmişi araştırıp; bugünü değil yarını planladığımız için. 
 • Yakın geçmişte öğrencimiz olan arkadaşlarımızın şimdi aynı heyecanla çocuklarına eğitim verdiğimiz için. 
 • Küçük hayallerle bizimle tanışmış, bugünün müzik öğretmeni, akademisyen ve Sanatçılarını yetiştirdiğimiz için. 
 • Birçok fidanın özel eğitimle donatılıp, hayalleri doğrultusunda lise ve üniversitelerin müzik ve sahne sanatları bölümlerini kazanmalarında rol oynadığımız için.
 • Okul öncesi ve 7 den 77'ye herkese eşit ve kabiliyetine uygun eğitim programları oluşturduğumuz için
 • Ucuz değil nitelikli ve çağdaş eğitimi tercih ettiğimiz için...
 • Boş zaman değerlendirme değil; sonuç odaklı yaklaştığımız için
Ticari değil, sanatsal öge ve geleneksel kültürümüze önem verdiğimiz için?
" Öğrenci adayının çalacağı enstrümana yönelik fiziksel ve uygunluk derecesi önemlidir. "
Yaş sınırı ve belli kriterleri göz önüne almadan eğitim programına dahil edilen öğrencide sağlık problemi olabileceği gibi [fiziksel] enstrümanından soğuma ve başarısızlık psikolojisi de görülebilir. Okul öncesi eğitimlerimizde çocukların rahat kullanabileceği ve hakimiyet sağlayabileceği enstrümanlar tercih edildiğinde 3-3,5 yaşından itibaren eğitime dahil ettiğimiz öğrencilerimiz mevcuttur. Küçük engelleri olan adaylarımızın da eğitime katılmaları mümkündür ancak, uzman eğitimcilerin istişaresi önemlidir. Yüksek yaş sınırımız yoktur ? refleks kaybı olmayan, sabrı olan tüm adaylarımızı [7 den 77 ye ] derslerimize dahil edebiliriz.
" Bas Gitar, ailenin en kalın [bas] sesini verdiği için bu adı alır. Akustik ve elektrik aksamlı yapım şekilleri vardır. "
Elektrik gitara benzer ancak kullandığı telleri düşünürsek; ses sahası anlamında ailede en kalın sese sahip çalgıdır. Bu bakımdan eser yazımında porte üzerinde fa anahtarı kullanılır. En yaygın 4 ve 5 telli olanıdır. Ancak beş teli, altı telli, 12 telli, perdesiz ve kafasız şekilleri de vardır.
Bas gitar her ne kadar orkestra içinde kullanılsa da solo icrasıyla, aslında orkestranın ritim akışı ile solo enstrümanları arasındaki bağlantıyı oluşturur. Bir nevi alt yapı enstrümanıdır. Keman ailesindeki en bas sese sahip kontrbastan esinlenilmiş olduğu müzik camiasında genel bir kanıdır. Elektrik aksamının [manyetik ve düğmeler] eklenmesiyle formal yapısının bugünkü halini alması 1951 yılında Leo Fender'in keşfi olarak bilinir. Üzerindeki manyetikler, tellerin titreşimi sonucu elde edilen sesin frakansa dönüştürülüp aplikatör, mixer ve ses hoparlörleri aracılığıyla dışarıya aktarılmasını sağlar. Kullanılan, pedallar, ses ve kontrol düğmeleri, aplikatörler, ağaç malzeme ve meta aksamlar sesin ayarlanmasında önemli rol oynar.
Bas gitar temel olarak gövde ve saptan oluşur. Sap üzerinde parmakların hareket alanına: klavye, akort yapılması için ise akort kulakları bulunur. Gövde üzerindeki manyetikler, düğmeler, eşik ve sap üzerindeki perdeler de diğer bölümleri olarak sayılabilir.
" Bas Gitar temel eğitiminde ailenin diğer üyelerinin başlangıç eğitimlerinde kullanılan teknik ve teorik bilgiler ile dersler başlar. "
Yani başlangıçta kullanılan pratikler: perde tanıma etütleri, notaların tartım-kalıplarıyla ilgili çalışmalar, egzersiz çalışmaları ve metotlar hemen hemen aynıdır. Diğer gitar türlerinin çalım tekniği ile arasındaki en önemli fark: sağ el kullanımındadır. Parmak uçları ile telden çeşitli ses tekniklerinin üretilmesi bas gitarın temel özelliğidir.
Öğrenci eğitiminin ilk iki dersinde ağırlıklı olarak Müzik Teorisi (solfej¬a) dersleri görür. Belli derecede nota okumayı ve yazmayı başarmış olan öğrencimiz ilk olarak; Gitar ve bölümlerini tanımaktadır. Enstrümanın doğru kullanımı ikinci derecede önemlidir.
Enstrümanın doğru kullanılmasının yanı sıra temel tutuş teknikleri, hazırlanmış olan egzersiz ve küçük etütlerle pekiştirilmektedir. Buradaki amaç, enstrümanımızdan çıkacak olan sesin temiz ve pürüzsüz hale getirilmesidir. Çünkü temiz sesin çıkarılabilmesi, diğer enstrümanlarda olduğu gibi Gitar için de aranan özelliklerdendir.
" Her dönem farklı zaman dilimlerinde yaptığımız dinleti, konser, gösteri vb bir çok etkinlikte görev alabilirsiniz. "
Kendinizi profesyonel müzik ve dans hayatına taşıyabilirsiniz. Akademisyen, müzikolog, luthier, müzik öğretmeni, ses artisti, saz artisti, dansçı vb. birçok alanda olabilmeniz adına her zaman yanınızdayız. Kurum içi veya dışından oluşturabileceğiniz grup ile ticari kurumlarda [bar, cafe vb.] müzik yapabilirsiniz.
" Genel bir müfredatın yanı sıra kişiye özgü planlanan bir eğitim modeli içermektedir. "

·         Bass Gitar tutuş ve oturuş

·         Sağ ve sol elin eşzamanlı hareketi üzerine çalışmalar.

·         Perde tanıma etütleri

·         Nota kalıp tartımları üzerinde nota uygulama çalışmaları

·         Temel gam pozisyonları ve pozisyon egzersizleri

·         Sağ el çalım teknikleri ve melodiler üzerinde uygulanması

·         Pena kullanım ve penasız çalış teknikleri (Taping)

·         Doğaçlamalar

·         Şarkıların deşifre edilerek bizzat öğrenci tarafından icrasının sağlanması

·         Grup şeklinde müzik eseri icra etme çalışmaları

Yorumunuz

Lütfen bir yorum yazın.Yorumlar

Bu makaleye ait yorumlar.